Mevzuat Danışmanlığı

Mevzuat Danışmanlığı Hizmetlerimiz

STK Kurumsal Hizmetler olarak sivil toplum kuruluşlarına mevzuat alanında her işlemde hizmet vermekteyiz. Mevzuat alanında tüm ihtiyaçlarına çözüm üretiyoruz.

Dernek ve Vakıf Kuruluş İşlemleri

Resmi Defterlerin Tutulması Ve Kayıt İşlemleri

Üyelik İşlemleri

Dernek Organlarının İş ve İşlemleri

Bildirim Yükümlülükleri

Tüzük Tadilatı

Dernekler Bilgi Sistemine (Derbis) İlişkin İşlemler

SGK’lı Personel İşlemleri

Mevzuat danışmanlığı derneklere problem olmadan işlemeleri, süreçleri doğru şekilde yapmaları için sunulmaktadır. Derneklerin gerek kurulumu gerekse kurulumu ardından dikkat etmesi gereken kanunlar, mevzuatlar vardır. Eğer bunlar hakkında hatalı bir işlem yapılırsa bir takım sonuçları da meydana gelecektir.

Eğer bunları yaşamak istemiyorsanız, danışmanlık hizmetleriyle süreçleri daha iyi bilebilir, sorunsuz olarak gerçekleştirebilirsiniz. Alanında uzman avukatlar ile çalışmakta olan STK Kurumsal Hizmetler Anonim Şirketi, profesyonel ekipleri ile aşağıdaki çözümleri sunmaktadır;

 1. Dernek ve Vakıf Kuruluş İşlemleri
 2. Resmi Defterlerin Tutulması Ve Kayıt İşlemleri
 3. Üyelik İşlemleri
 4. Dernek Organlarının İş ve İşlemleri
 5. Bildirim Yükümlülükleri
 6. Tüzük Tadilatı
 7. Dernekler Bilgi Sistemine (DERBİS) İlişkin İşlemler
 8. SGK’lı Personel İşlemleri

Sektöründe deneyimli bir şekilde çalışmakta olan firmamız, derneklere mevzuat danışmanlığı hakkında ihtiyaçlara göre çözümler üretmektedir.

Dernek Kurulum İşlemleri

Dernek kurmayı düşünüyorsanız, ilk olarak bazı evrakların bulunduğunu bilmeniz gerekir. Ayrıca kurulan dernek de ilgili mevzuatlara, kanunlara uygun olmalıdır. Aksi durumda ciddi problemler meydana gelir.

Eğer tüm işlemleri kanuna uygun bir şekilde hızlıca yapmak istiyorsanız, burada devreye giren danışmanlık hizmetleri size profesyonel sonuçlar teklif etmektedir. Böylece hangi belgelerin gerektiğini öğrenebilir, hızlı bir şekilde hazırlayarak sorunları ortadan kaldırabilirsiniz. Aynı şekilde ilgili mevzuatlara göre gerekli işlemleri hızlı bir şekilde yapabilirsiniz.

Bunlarla sınırlı kalmadan dernek mevzuat danışmanlığı kapsamında kurulum ardından yapmanız gereken işlemleri de hızlı ve doğru bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Resmi Defterlerin Tutulması

Dernekler için defter tutmak zorunludur. Kanunlara göre derneklerin yaptıkları her işlemi kayıt altına alması gerekir. Bu kapsama giren defterler oldukça geniştir. Bunlardan bazıları,

 1. Bilanço Defteri
 2. Karar Defteri
 3. Üye Kayıt Defteri
 4. İşleme Kayıt Defteri
 5. Evrak Kayıt Defteri

Bunların her birinde dikkat edilmesi gerekenler vardır. Dolayısıyla mevzuat danışmanlığı ile bunun hakkında ayrıntılı bilgi alınarak doğru bilgi alınması mümkündür. Böylece resmi defterleri daha doğru bir şekilde tutabilir, sorunları çıkmadan önce önleyebilirsiniz.

Üyelik İşlemleri

Derneklere nasıl üye olunacağı ve üyelikten nasıl çıkılacağı tüzükte yazılıdır. Ancak Türk Medeni Kanunu kapsamında dernek üyeliğine kimse zorlanamamaktadır. Üyelik normal ve kurucu olarak ikiye ayrılmakta olup hukukta aranan şartlar her birinde farklıdır.

12 yaşını bitiren çocuklar, yasal temsilcilerinin izni ile üye olabilir; ancak dernek yönetim ve denetim kurullarında görev alamaz. Çocuk derneklerine ise 18 yaşından büyükler, kurucu veya normal üye olamaz.

Konu hakkında alınan bir mevzuat danışmanlığı sayesinde üyeliğin nasıl olması gerektiği hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Böylece tüzüğü doğru bir şekilde hazırlayabilir, ilerleyen zamanlarda sorun çıkmasını önleyebilirsiniz.

Firmamız alanında profesyonel ve mevzuata hakim olan avukatları ile firmalara gerekli yardımları hızlı bir şekilde yapmaktadır.

Dernek Organlarının İş ve İşlemleri

4721 sayılı Türk Medeni Kanunu kapsamında zorunlu olan dernek organları genel kurul, yönetim kurulu ve denetin kurulu şeklindedir. Bunların her birinde bilinmesi ve dikkat edilmesi gereken kanunlar, mevzuatlar vardır.

Ancak derneğin kurucuları bunlar hakkında bilgi sahibi olmayabilir. Bu durumda çeşitli problemler meydana gelecek, ciddi sorunlara yol açabilecektir. Eğer dernek kuracaksanız bunları bilmek, tüzüğü de doğru bir şekilde hazırlamanız gerekir.

Bu noktada firmamız, mevzuat danışmanlığı üzerine dernek organları hakkında size profesyonel çözümler sunmaktadır. Eğer bunlardan yararlanmak, ayrıntılı bilgi almak istiyorsanız iletişime geçmeniz yeterlidir.

Dernek Tüzük Değiştirilmesi

Dernek kurulumu sırasında bir tüzük hazırlanmaktadır. Burada bulunması gereken bilgiler oldukça geniş olsa da ana hatları ile aşağıda olduğu gibidir;

 1. Yönetim kurulu ve denetim kurulu gibi organların görevleri, yetkileri, nasıl seçilecekleri, yedek üyelerin sayıları
 2. Uluslararası faaliyete dair detaylar
 3. Genel kurulun nasıl toplanacağı, toplanmaya dair detaylar
 4. Derneğin bulunduğu merkez
 5. Dernek amacı, amacı yapabilmek için gerçekleştirilecek faaliyetler
 6. Derneğe üyeliğin nasıl olacağı
 7. Dernek adı
 8. Üyelikten nasıl çıkarılacağı
 9. Genel kurul görev ve yetkileri
 10. Derneğin iç denetim şekilleri
 11. Üyelerin ödeyeceği giriş ücreti ve yıllık aidat gibi detaylar

Tüzük içinde bulunması gerekenler sadece bunlarla da sınırlı değildir. Doğru hazırlanmadan başvuru yapılması, inceleme ardından düzeltilmesi için 30 günlük bir süre ile sonuçlanır. Eğer söz konusu zaman zarfında gerekli işlemler yapılmazsa bu durum fesih davasının açılmasına kadar gidebilir.

Dolayısıyla fesih doğru bir şekilde hazırlanmalıdır. Ancak zaten hazırlanmışsa ancak değişiklik gerekiyorsa, işlemlerin yapılması da mümkündür. Lakin bu durumda bürokratik işlemler, maddi gereksinimler yer almaktadır. Ayrıca genel kurulun toplanması gerektiği için uzun bir süre de alabilir.

Dolayısıyla bu gibi hallerin yaşanmaması için en başına mevzuat danışmanlığı hizmeti almak oldukça önemlidir. Böylece kurmayı düşündüğünüz derneğin mevzuatının nasıl olması gerektiğini öğrenebilir, ardından gerekli işlemleri buna göre, zaman kaybetmeden yapabilirsiniz.

Doğru bir şekilde hazırladığınız tüzük sayesinde daha kısa sürede kuruluş aşamasını gerçekleştirebilir, böylece ilerleyen dönemlerde sorunları da önleyebilirsiniz.